Традиційно 21 лютого у міжнародний день рідної мови педагоги закладу проявили не тільки володіння українською мовою, а й добре знання історії та культури рідного народу


Цікаві факти про Україну

В українській мові й донині збереглися назви місяців з давньослов’янського календаря — сiчень (час вирубки лісу), лютий (люті морози), березень (тут існує кілька тлумачень: починає цвісти береза; брали березовий сік; палили березу на вугілля), квітень (початок цвітіння берези), травень (зеленіє трава), червень (червоніють вишні), липень (початок цвітіння липи), серпень (від слова «серп», що вказує на час жнив), вересень (цвітіння вересу), жовтень (жовтіє листя), листопад (опадає листя з дерев), грудень (від слова «груда» — мерзла колія на дорозі).

Українська дуже тісно пов’язана зі старослов’янською — спільною мовою предків всіх сучасних слов’ян, так само як санскрит, є мовою, найближчою до спільної мови перших індоєвропейців (арійців). До речі, в українській мові є багато слів, які майже ідентичні словам у санскриті: “повітря”, “кохати”, “кінь”, “дерево”, “вогонь”.

Дослідники довели, що чимало вживаних сьогодні українських слів та мовних коренів були поширені ще у часи трипільської культури, про що свідчать топографічні назви, народні пісні сонцепоклонницьких часів та значний слід у древньо-індійській мові — ведичному санскриті, джерела якого дійшли до нас з давнини у 5 тисяч років.

Вчений В.Кобилюх довів, що українська мова сформувалася в Х-IV тисячоліттях до нашої ери. Тому походження найважливіших українських слів слід шукати саме в санскриті, а не в російській, німецькій, турецькій, грецькій та інших мовах, які виникли значно пізніше.

Особливістю української мови є те, що вона багата на зменшувальні форми. Зменшувально-пестливу форму має, як не дивно, навіть слово “вороги” – “вороженьки”.

Назви всіх дитинчат тварин в українській мові відносяться до середнього роду.

Офіційно вважається, що після видання «Енеїди» Івана Котляревського, українська мова була прирівняна до літературної мови. Івана Котляревського по праву вважають основоположником нової української мови.

У 1918—1920 роках українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки.

За кількістю населення Україна посідає 5 місце в Європі (після Німеччини, Італії, Великобританії, Франції) та приблизно 21 місце у світі. На її долю припадає 7,3% населення Європи i 1% населення Землі.

Українець Микола Сядристий, хоч і не «лівша», але підкував блоху, прямо як у казці. Блоху можна побачити в Київському музеї мініатюр.

На території України найдавніші прототипи іграшки виявлені в с. Мезин Коропського району Чернігівської області. Це були фігурки пташок, вовка чи собаки, виготовлені з мамонтового бивня приблизно 25 тис. років тому

Український пауерліфтер, Дмитро Халаджі, включений до Книги рекордів Гіннесса більше 20-ти разів. Один з його рекордів називається “Кузня диявола”, в якому Дмитро лежить на цвяхах і накритий 700-кг сталевою плитою, по якій б’ють кувалдами.

Українці – п’ята найбільш питуща нація в світі. Нас перепивають тільки молдавани, росіяни, угорці і чехи. Середньостатистичний українець старше 15 років у рік випиває 15,6 літрів алкоголю – на літр більше ірландця і майже на два норвежця.

Пабло Пікассо був у захопленні від робіт української художниці Катерини Білокур (1900—1961). Коли в 1954 році він побачив її на виставці, він сказав, що її роботи геніальні

Україна — це найбільша з країн, що повністю знаходяться в Європі.

П’ять українських об’єктів внесені до переліку Світової спадщини ЮНЕСКО, які є видатними культурними і природними цінностями, що становлять надбання усього людства, це такі: Софійський собор у Києві; Києво-Печерська Лавра; Ансамбль історичного центру у Львові; геодезична дуга Струве; первісні букові ліси Карпат.

 

Запорізька Січ — суспільно-політична та військово-адміністративна організація українського козацтва — по праву вважається одним з перших демократичних утворень у світі.



4 жовтня в нашому закладі пройшов обласний семінар "Розвиток морально-духовних якостей дошкільників у процесі їх залучення до художньо-естетичної культури"

Досвід роботи представили:

вихователь Богданович Н.Г. "Зображувальна діяльність як засіб морально-духовного виховання дошкільників"

музичний керівник Саханенко Є.М. "Значення музичного виховання в процесі становлення особистості дошкільника"

вихователь Бойко О.Г. "Розвиток духовно-моральних якостей дошкільників в процесі театральної діяльності"




Педагоги дошкільного закладу поділились досвідом роботи із слухачами курсів підвищення кваліфікації вихователів ЗОІППО



21 лютого міжнародний день рідної мови

В цей день вихователі змагались, хто з них кращий знавець української мови

 

Цікаві факти про Україну 

Україна посідає четверте місце у світі за кількістю громадян з вищою освітою. Населення України належить до найбільш освічених, а кількість людей з вищою освітою на душу населення — вища за середньоєвропейський рівень.

Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Києво-Могилянська академія (1615 р.).

Автор першої в світі Конституції - українець Пилип Орлик. 5 квітня 1710 його обрали гетьманом запорізького війська. У цей же день він оголосив «Конституцію прав і свобод війська Запорізького». У США Конституцію прийняли в 1787 р., у Франції та Польщі тільки в 1791 році.

Українське містечко Рахів, розташоване серед Карпат, офіційно вважається географічним центром Європи. А сама Україна є найбільшою європейською державою, вся територія якої географічно знаходиться в Європі.

Найстарішим деревом в Україні вважається 1300-річний дуб в урочищі Юзефін Рівненської області.

Найдовша печера в Україні носить назву "Оптимістична" і знаходиться на Поділлі, це гіпсова печера на глибині 20м, що тянеться на 216 км..Це найдовша гіпсова печера в світі, вона поступається лише Мамонтовій печері в США.

Олешківські піски часто називають українською "Сахарою". Площа пісків, які розкинулися на території кількох районів Херсонської області, становить понад 160 тисяч гектарів, що робить їх найбільшою пустелею Європи. Олешківські піски добре видно з космосу.

Download
План проведення методичного дня.pdf
Adobe Acrobat Document 146.6 KB